آلزایمر

آلزایمر

آلزایمر

آلزایمر

آلزایمر (دِمانس یا خردسودگی)

آلزایمر یک نوع اختلال عملکرد مغزی است که در آن به تدریج توانایی های ذهنی بیمار تحلیل می رود . اختلال حافظه معمولاً بتدریج ایجاد شده و پیشرفت می کند . در ابتدا اختلال حافظه به وقایع و آموخته های اخیر محدود می شود ولی بتدریج خاطرات قدیمی هم آسیب می بینند . در آلزایمر با نوعی اختلال کلی اکتسابی در شناخت موجه هستیم که پیش رونده و برگشت ناپذیر است . معمولاً کاهش قدرت حافظه نشانه ای است که سبب مراجعه فرد به پزشک می شود و علاوه بر آن نقائصی در چندین قلمرو شناختی مانند قدرت تفکر ، تکلم ، قضاوت ، استدلال و ادراک مشاهده می گردد .

علائم آلزایمر

آلزایمر رایج ترین شکل زوال عقل است . علائم این بیماری با از دست دادن قدرت حفظ اطلاعات بخصوص حافظه ی موقت در دوران پیری آغاز شده و به تدریج با از دست دادن قدرت تشخیص زمان ، افسردگی ، از دست دادن قدرت تکلم ، گوشه گیری و سرانجام مرگ در اثر ناراحتی های تنفسی به پایان می رسد . مرگ پس از پنج تا ده سال از بروز علائم اتفاق می افتد ؛ امّا بیماری حدود بیست سال قبل از ظهور علائم آغاز شده است .

این بیماری در نخستین مراحلش معمولاً ۱۰ علامت دارد: اختلال حافظه ، اختلال در انجام وظایف روزمره ، گم کردن زمان و مکان ، اختلال در گفتار ، اختلال در قضاوت ، اختلال در تفکر ، تغییر در خلق و خو ، جا به جا گذاشتن وسایل ، از دست دادن یا کاهش انگیزه زندگی و تغییرات شخصیتی .

روشهای جلوگیری از آلزایمر

هنوز روش ثابت شده ای برای جلوگیری از ابتلاء به این بیماری وجود ندارد ، چرا که عامل و یا عوامل اصلی این بیماری ناشناخته است . با این حال یکی از بهترین راههایی که امروزه برای پیشگیری از ابتلاء به آزایمر گفته می شود همان راههایی است که برای کاهش خطر ابتلاء به بیماریهای قلبی بیان می شود . کنترل موارد مهمی که بر سلامت قلب تأثیر دارد مانند فشار خون ، چاقی و دیابت ممکن است بتوانند به پیشگیری از ابتلاء به آلزایمر کمک کند .  افزایش تحرک و فعالیت جسمی ، روابط اجتماعی و رژیم غذایی سالم می توانند خطر مبتلا شدن به این بیماری را کاهش دهد . برای پیشگری ، استفاده از ذهن مانند یادگیری دو زبان و حل جدول ، معاشرت با دیگران ، انتخاب زندگی سالم ، کنترل کلسترول ، جلوگیری از چاقی ، تغذیه سالم ، مصرف اُمگا ۳ و ماهی ، ورزش کردن و توجه به فشار خون و قند و جلوگیری از ضربه به سر کمک کننده است .

 

منبع : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

 

 

اشتراك گذاری نوشته