آلرژی ها : انواع ، تشخیص ، درمان

آلرژی ها انواع ، تشخیص ، درمان

آلرژی ها : انواع ، تشخیص ، درمان

آلرژی (allergy) یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. سیستم ایمنی بدن به طور معمول با محیط شما تنظیم می شود. آلرژی شایع است. چندین روش درمانی می تواند به شما در جلوگیری از علائم کمک کند.

آنچه در این مقاله خواهید خواند :

آلرژی چیست ؟

علائم آلرژی ها

انواع آلرژی ها

علل آلرژی ها

درمان آلرژی

چگونه آلرژی تشخیص داده می شود

جلوگیری از علائم آلرژی

عوارض آلرژی

آسم و آلرژی

آلرژی در مقابل سرماخورگی

آلرژی سرفه

آلرژی و برونشیت

آلرژی و نوزادان

زندگی با آلرژی

همه آن چیزی که باید درباره آلرژی ها بدانید

آلرژی چیست ؟

آلرژی (allergy) یک پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای بدن شما مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن (allergen) گفته می شود. آنها می توانند شامل غذاهای خاصی ، گرده یا غذای شور حیوانات خانگی باشند.

وظیفه سیستم ایمنی بدن شما حفظ سلامت بوسیله مبارزه با عوامل بیماری زا است. این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می کند می تواند بدن شما را در معرض خطر قرار دهد انجام می دهد. بسته به نوع حساسیت ، این پاسخ ممکن است باعث التهاب ، عطسه ، یا تعدادی از علائم دیگر شود.

سیستم ایمنی بدن به طور معمول با محیط شما تنظیم می شود. به عنوان مثال ، وقتی بدن شما با چیزی مانند شوره سر حیوان خانگی روبرو می شود ، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به آلرژی خفیف ، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم بیرونی که بدن را تهدید می کند درک می کند و به آن حمله می کند.

آلرژی شایع است. چندین روش درمانی می تواند به شما در جلوگیری از علائم کمک کند.

علائم آلرژی ها

علائمی که به دلیل آلرژی تجربه می کنید نتیجه چندین عامل است. اینها شامل نوع آلرژی شما و حساسیت شدید است.

اگر قبل از پاسخ آلرژیک پیش بینی شده ، دارویی مصرف کنید ، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید ، اما ممکن است کاهش یابد.

انواع آلرژی ها

برای آلرژی های غذایی (foods allergies)

آلرژی غذایی می تواند باعث تورم ، کهیر ، حالت تهوع ، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدت زمانی طول بکشد که یک شخص متوجه شود که آلرژی غذایی دارد. اگر بعد از غذا واکنشی جدی نشان داده اید و مطمئن نیستید که چرا ، سریعاً به یک پزشک پزشکی مراجعه کنید. آنها می توانند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهند.

بیش از ۵۰ میلیون آمریکایی به نوعی از آلرژی مبتلا هستند. براساس گزارش مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها ، آلرژی های غذایی ۴٪ – ۶٪ کودکان و ۴٪ از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار داده است.

علائم آلرژی غذایی بیشتر در نوزادان و کودکان متداول است ، اما در هر سنی ممکن است ظاهر شود. حتی می توانید نسبت به غذاهایی که سال ها خورده اید بدون هیچ دلیلی آلرژی پیدا کنید. آیا شما گمان می کنید از آلرژی غذایی رنج می برید؟ متخصص آلرژی می تواند علائم شما را ارزیابی کرده و منبع را تعیین کند.

برای آلرژی های فصلی (seasonal allergies)

علائم تب یونجه می تواند علائم سرماخوردگی را تقلید کند. آنها شامل احتقان ، آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات ، شما می توانید با استفاده از درمان های بدون نسخه ، این علائم را در خانه مدیریت کنید. در صورت عدم کنترل علائم به پزشک مراجعه کنید.

اگر در برخی از فصلهای سال عطسه و سرفه می کنید ، ممکن است آلرژی فصلی داشته باشید. با این حال ، آلرژی های گاه به گاه چیزی نیست که شما فقط باید با آن زندگی کنید. متخصص آلرژی می تواند علت را مشخص کند و به شما در یافتن آن کمک می کند.

برای آلرژی های شدید (severe allergies)

آلرژی شدید می تواند باعث آنافیلاکسی شود. این یک وضعیت اضطراری خطرناک برای زندگی است که می تواند منجر به مشکلات تنفسی ، سبکی سر و از دست دادن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با آلرژن احتمالی این علائم را تجربه کرده اید ، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علائم و علائم واکنش آلرژیک همه متفاوت است. اطلاعات بیشتر در مورد علائم آلرژی و چه عواملی ممکن است باعث آنها شود را داشته باشید.

آلرژی پوستی

آلرژی پوستی

آلرژی پوستی

آلرژی پوستی ممکن است نشانه یا علائم آلرژی باشد. آنها همچنین ممکن است نتیجه مستقیم قرار گرفتن در معرض آلرژن باشند.

به عنوان مثال ، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است در دهان و گلو احساس سوزن سوزن شدن کنید. همچنین ممکن است دچار بثورات شوید.

با این حال ، درماتیت تماسی (نوعی التهاب پوستی) نتیجه ای است که پوست شما با تماس مستقیم به یک دچار آن می گردد. این در صورتی ممکن است اتفاق بیفتد که چیزی را که به آن حساسیت دارید ، مانند یک محصول تمیز کننده یا گیاه ، لمس کنید.

انواع آلرژی های پوستی شامل موارد زیر است:

 • راش . مناطقی از پوست تحریک ، قرمز یا متورم هستند و می توانند دردناک یا خارش باشند.
 • اگزما . لکه های پوستی ملتهب می شوند و می توانند خارش و خونریزی ایجاد کنند.
 • تماس با درماتیت . لکه های پوستی قرمز و خارش دار تقریباً بلافاصله پس از تماس با آلرژن ایجاد می شوند.
 • گلو درد . حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.
 • کندوها . جوش های قرمز ، خارش دار و با اندازه برجسته و اشکال مختلفی که روی سطح پوست ایجاد می شود.
 • چشمان متورم . چشم ها ممکن است آبکی یا خارش دار باشد و “پفی” به نظر برسد.
 • خارش سوزش یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش . التهاب پوست منجر به ناراحتی و ایجاد احساسات بر روی پوست می شود.
 • بثورات شایعترین علائم آلرژی پوستی است.

علل آلرژی ها

علل آلرژی

علل آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا با ورود یک سیستم خارجی به بدن ، سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد یک واکنش آلرژیک می شود.

آلرژی ها یک جزء ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. با این وجود ، فقط یک حساسیت عمومی در برابر واکنش آلرژیک ژنتیکی است. آلرژی های خاص رد نمی شوند. به عنوان مثال ، اگر مادر شما به صدف حساسیت دارد ، لزوماً به معنای این نیست که شما نیز به آن حساسیت داشته باشید.

انواع متداول آلرژن ها عبارتند از:

 • محصولات حیوانی . این موارد شامل شوره حیوانات خانگی ، کرم های ریز و سوسک است.

 • مواد مخدر . داروهای پنی سیلین و سولفا محرکهای متداول هستند.

 • خوراکی ها . آلرژی گندم ، آجیل ، شیر ، صدف و تخم مرغ شایع است.

 • نیش حشرات . اینها شامل زنبورها و  پشه ها است.

 • اغلب اسپورها یا هاگ های موجود در هوا می توانند واکنشی را ایجاد کنند.

 • گرده گیاهان از علف ها ، علفهای هرز و درختان و همچنین رزین از گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی ، آلرژن های گیاهی بسیار متداول هستند.

 • سایر آلرژن ها . لاتکس ، که اغلب در دستکش و کاندوم لاتکس یافت می شود ، و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن های متداول هستند.

آلرژی های فصلی ، که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می شود ، برخی از شایع ترین آلرژی ها هستند. اینها در اثر گرده رها شده توسط گیاهان ایجاد می شود. آنها باعث موارد زیر میشوند :

 • خارش چشم
 • چشمان خیس
 • آبریزش بینی
 • سرفه
 • آلرژی های غذایی شایع

درمان آلرژی

درمان آلرژی

درمان آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از آلرژی ، دوری از هر چیزی که باعث واکنش می شود. اگر این امکان پذیر نباشد ، گزینه های درمانی در دسترس هستند.

دارو

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی هیستامین ها برای کنترل علائم است. این دارو می تواند بدون نسخه یا تجویز پزشک باشد. آنچه پزشک توصیه می کند بستگی به شدت آلرژی شما دارد.

داروهای آلرژی شامل موارد زیر است :

آنتی هیستامین ها مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)
کورتیکواستروئیدها
لوراتادین (کلاریتین)
کرومولین سدیم (گاسترو کروم)
جوشانده ها (افرین ، Suphedrine PE ، Sudafed)
اصلاح کننده های لوکوترین (Singular ، Zyflo)
ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی

بسیاری از افراد تصمیم به ایمونوتراپی می گیرند. این شامل چندین تزریق در طول چند سال برای کمک به بدن در حساسیت شما می شود. ایمونوتراپی موفقیت آمیز می تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی نفرین اورژانسی

اگر حساسیت شدید و خطرناکی برای زندگی دارید ، باید یک شلیک اپی نفرین اضطراری داشته باشید. شلیک تا زمان رسیدن کمک پزشکی واکنشهای آلرژیک بر ضد آن عمل می کند. مارک های متداول این درمان شامل EpiPen و Twinject است.

داروهای طبیعی برای آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل ها به عنوان یک درمان و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می شوند. قبل از امتحان کردن این موارد را با پزشک خود در میان بگذارید. برخی از درمان های طبیعی ممکن است حاوی آلرژن های دیگری باشد و علائم شما را بدتر کند.

به عنوان مثال ، بعضی از چای های خشک از گل و گیاهانی استفاده می کنند که از نزدیک با گیاهانی ارتباط دارند که ممکن است باعث عطسه جدی شما شوند. در مورد روغنهای اساسی نیز همین امر وجود دارد. برخی افراد برای تسکین علائم شایع آلرژی از این روغنها استفاده می کنند ، اما روغنهای اساسی هنوز حاوی موادی هستند که می توانند آلرژی ایجاد کنند.

هر نوع آلرژی دارای داروهای طبیعی است که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند.

چگونه آلرژیها تشخیص داده می شوند

پزشک شما می تواند از چند طریق آلرژی را تشخیص دهد.

ابتدا پزشک در مورد علائم شما سؤال خواهد کرد و معاینه بدنی را انجام می دهد. آنها درباره هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده اید و هر ماده ای که ممکن است با آنها در تماس باشید سؤال خواهند کرد. به عنوان مثال ، اگر بثوراتی در دست دارید ، ممکن است پزشک از شما بپرسد که آیا اخیراً دستکش لاتکس را پوشیده اید یا خیر.

سرانجام ، آزمایش خون و آزمایش پوستی می تواند آلرژی هایی را که پزشک مشکوک به آن است ، تشخیص دهد.

آزمایش خون آلرژی

آزمایش خون آلرژی

آزمایش خون آلرژی

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما برای حضور آنتی بادی های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزمایش می شود. اینها سلولهایی هستند که به آلرژن ها واکنش نشان می دهند. در صورت نگرانی از احتمال بروز حساسیت شدید ، پزشک شما از آزمایش خون استفاده می کند.

آزمایش پوست

پزشک همچنین ممکن است شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد. آزمایش پوستی نوع متداول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می شود.

در طی این آزمایش ، پوست شما با سوزن های کوچک حاوی آلرژن های احتمالی خراشیده می شود. واکنش پوست شما مستند است. اگر به یک ماده خاص حساسیت دارید ، پوست شما قرمز و ملتهب خواهد شد.

آزمایش های مختلفی ممکن است برای تشخیص همه آلرژی های احتمالی شما لازم باشد.

جلوگیری از علائم آلرژی

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش هایی برای جلوگیری از بروز علائم آلرژی وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی ، جلوگیری و اجتناب از آلرژن هایی است که آنها را تحریک می کنند .

اجتناب موثرترین روش برای جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. حذف رژیم غذایی می تواند به شما در تعیین علت آلرژی شما کمک کند . بنابراین می دانید که چگونه از آنها جلوگیری کنید. برای کمک به جلوگیری از حساسیت های غذایی ، برچسب های مواد غذایی را به طور کامل بخوانید و هنگام غذا خوردن سؤال کنید.

جلوگیری از حساسیت های فصلی ، تماس و سایر آلرژی ها ما را به این نتیجه می رساند که می دانیم آلرژن ها در کدام مکان قرار دارند و چگونه از آنها جلوگیری می شود. به عنوان مثال ، اگر به گرد و غبار حساسیت دارید ، می توانید با نصب فیلترهای هوای مناسب در خانه ، از بین بردن مجاری هوای خود به صورت حرفه ای و گرد و غبار دائمی خانه ، به کاهش علائم کمک کنید.

آزمایش صحیح آلرژی می تواند به شما کمک کند تا محرک های دقیق خود را مشخص کنید .

عوارض آلرژی

در حالی که ممکن است شما به عنوان آلرژی به عنوان آن تو دماغی صحبت کردن و عطسه های مزاحم فکر کنید که در هر فصل جدید رخ می دهد ، برخی از این واکنش های آلرژیک در واقع می توانند تهدید کننده زندگی باشند.

به عنوان مثال آنافیلاکسی یک واکنش جدی در معرض آلرژن ها است. اکثر افراد آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می کنند ، اما هرگونه حساسیت زایی می تواند باعث علائم شود:

 • تنگی نفس

 • افزایش ضربان قلب

 • تورم احتمالی زبان و دهان

علائم آلرژی می تواند عوارض بسیاری ایجاد کند. پزشک شما می تواند در تعیین علت علائم و همچنین تفاوت بین حساسیت و حساسیت تمام عیار کمک کند. پزشک شما همچنین می تواند نحوه مدیریت علائم آلرژی را به شما یاد دهد تا از بدترین عوارض جلوگیری کنید.

آسم 

آسم یک بیماری تنفسی شایع است . تنفس را دشوارتر می کند و می تواند معابر هوا را در ریه های شما باریک کند.

آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع ، آلرژی می تواند آسم موجود را بدتر کند. همچنین می تواند باعث ایجاد آسم در شخصی شود که هیچ وقت این شرایط را نداشته باشد.

وقتی این شرایط با هم اتفاق بیفتند ، این بیماری به نام آسم ناشی از حساسیت یا آسم آلرژیک است. بنیاد آلرژی و آسم در آمریکا تخمین می زند که حدود ۶۰ درصد از افرادی که در ایالات متحده مبتلا به آسم هستند ، به آسم آلرژیک مبتلا می شوند.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به آسم مبتلا شوند.

آلرژی در مقابل سرماخورگی

آلرژی در مقابل سرماخورگی

آلرژی در مقابل سرماخورگی

آبریزش بینی ، عطسه و سرفه علائم شایع آلرژی است. آنها همچنین علائم شایع سرماخوردگی و عفونت سینوس هستند. در حقیقت ، رمزگشایی بین علائم گاهی ژنریک می تواند مشکل باشد.

با این حال ، علائم و نشانه های اضافی شرایط ممکن است به شما در تمایز بین این سه کمک کند. به عنوان مثال ، آلرژی می تواند باعث ایجاد بثورات پوستی و خارش چشم شما شود. سرماخوردگی می تواند منجر به درد بدن ، حتی تب شود. یک عفونت سینوس به طور معمول ترشحات ضخیم و زرد بینی ایجاد می کند.

آلرژی می تواند بر روی سیستم ایمنی بدن شما برای طولانی مدت تأثیر بگذارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد ، این امر باعث می شود ویروس هایی که با آنها در تماس هستید بیشتر به شما حمله کنند . این شامل ویروسی است که باعث سرماخوردگی می شود.

به نو به خود ، داشتن آلرژی در واقع خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می دهد.

 سرفه

تب یونجه می تواند علائمی را ایجاد کند که شامل عطسه ، سرفه و سرفه مداوم و سرسخت است. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به آلرژن ها است. مسری نیست ، اما می تواند آزاردهنده باشد.

برخلاف سرفه مزمن ، سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. شما فقط ممکن است علائم این آلرژی فصلی را در مواقع خاص سال ، هنگامی که گیاهان برای اولین بار در حال شکوفا شدن هستند ، تجربه کنید.

علاوه بر این ، آلرژی فصلی می تواند باعث آسم شود و آسم می تواند باعث سرفه شود. هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی فصلی رایج در معرض آلرژن است ، سفت شدن راه های تنفسی می تواند منجر به سرفه شود. تنگی نفس و سفت شدن قفسه سینه نیز ممکن است رخ دهد. در یابید که چرا سرفه های تب یونجه به طور معمول در شب بدتر می شوند و چه کاری می توانید برای سهولت در آنها انجام دهید.

 برونشیت

ویروس ها یا باکتری ها می توانند باعث برونشیت شوند یا می تواند نتیجه آلرژی باشد. نوع اول ، برونشیت حاد ، به طور معمول بعد از چند روز یا چند هفته به پایان می رسد. با این حال ، برونشیت مزمن ممکن است برای ماه ها طولانی شود ، احتمالاً طولانی تر. همچنین ممکن است به دفعات برگردند.

قرار گرفتن در معرض آلرژن های رایج شایع ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن ها شامل موارد زیر است:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده
 • دودهای شیمیایی

برخلاف آلرژی های فصلی ، بسیاری از این آلرژن ها در محیط هایی مانند خانه ها یا محل کار طولانی می شوند. این باعث می شود برونشیت مزمن پایدار تر و احتمال بازگشت بیشتر شود.

سرفه تنها علامت شایع بین برونشیت مزمن و حاد است.

آلرژی و نوزادان

آلرژی های پوستی امروزه در کودکان کم سن و سال بیشتر از چند دهه پیش ، بیشتر وجود دارد. با این حال ، با افزایش سن کودکان ، آلرژی پوستی کاهش می یابد. آلرژی های تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان شایع تر می شوند.

آلرژی های پوستی رایج در نوزادان شامل موارد زیر است :

 • اگزما . این یک بیماری التهابی پوستی است که باعث خارش بثورات قرمز می شود . ممکن است این بثورات به آرامی توسعه یابد اما پایدار باشد .

 • درماتیت تماسی آلرژیک . این نوع حساسیت پوستی به سرعت ، اغلب بلافاصله پس از تماس کودک با ماده تحریک کننده ظاهر می شود. درماتیت تماسی جدی تر می تواند به تاول های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردگی پوست شود.

 • کندوها . کهیر برجستگی های قرمز یا مناطقی از پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ایجاد می شود. آنها پوسته پوسته و ورق ورق نمی شوند ، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

 • بثورات غیرمعمول یا کهیر روی بدن کودک ممکن است شما را نگران کند.

زندگی با آلرژی

آلرژی شایع است و عواقب خطرناکی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی قرار دارند ، می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه کنند.

بیشتر آلرژی ها با اجتناب ، داروها و تغییر سبک زندگی قابل کنترل هستند. کار با پزشک یا متخصص آلرژی می تواند به کاهش هرگونه عارضه اصلی کمک کند و زندگی را لذت بخش تر کند.

منابع : healthlineacaai

اشتراك گذاری نوشته