آشنایی با تست های بارداری

آشنایی-با-تست-های-بارداری

آشنایی با تست های بارداری

آشنایی-با-تست-های-بارداری

 

آشنایی با تست های بارداری: ادرار و خون

دو نوع تست بارداری وجود دارد: استفاده از نمونه ادرار و دیگری نمونه خون. هر دو آزمون وجود هورمونی به نام گونادوتروپین جفت انسانی HGC را شناسایی می کنند. این هورمون مدت زمان کوتاهی پس از اتصال جنین به جدار رحم  تولید می گردد، و پس از چند روز اول بارداری به سرعت در بدن مادر تکثیر می شود. این تغییر سریع هورمونها از علائم حاملگی است.

تست ادرار:

تست ادرار را می توان به دو روش متفاوت در خانه یا یک مرکز درمانی انجام داد، که در هر دو حالت مقداری از اردار توسط یک قطره چکان برای آزمایش استفاده می شود. این آزمون ها از نظر مدت زمان حصول نتیجه متفاوت است. در تست های بارداری شما به دنبال تغییر رنگ، یک خط، و یا یک نشانه خاص هستید.این در حالی است  که تست های تشخیص بارداری دیجیتال این فرآیندها را ساده تر نموده است.

چه زمانی بایستی آزمایش ادرار را انجام داد؟

اغلب پزشکان توصیه می کنند که تا اولین روز زمانی که عادت ماهانه شما می باشد، صبر کنید، که معمولاً تا دو هفته پس از لقاح می باشد. با این حال برخی از آزمون ها نسبت به دیگر آزمون ها حساس تر بوده و می توان آنها را زودتر انجام داد.

دقت آزمون ادرار تا چه میزانی است؟

اگر آزمون ادرار یا تست بارداری خانگی به درستی صورت پذیرد، دقت آن در حدود ۹۷% است. تست های بارداری خانگی به دلایلی، از جمله هزینه پائین، انجام در خانه، ارائه نتیجه بسیار سریع و مهم تر از همه سهولت در استفاده، بسیار بیشتر سایر تست ها مورد استفاده قرار می گیرند.

در صورت منفی بودن نتیجه در این آزمون بایستی تا بروز بعضی از نشانه ها، مانند از دست دادن عادت ماهیانه، تهوع، حساسیت در پستان یا خستگی، منتظر ماند.در غیر این صورت شخص می تواند یک هفته منظر بماند و به دکتر مراجعه کند، یا مجدداً این آزمایش را انجام دهد و یا اینکه آزمایش خون انجام دهد.

 

آزمایش های خون:

دو نوع آزمایش خون وجود دارد. یک نوع آزماییش خون کمّی که میزان دقیق HGC را اندازه می گیرد و یک آزمایش کیفی که شخص یک پاسخ آری یا خیر در مورد باردار بودن وی می دهد.

 

مزیت های انجام یک آزمایش خون:

  • می توان بارداری با این آزمایش را نسبت به آزمایش ادرار ۷ تا ۱۲ روز پس لقاح تعیین کرد (حتی در صورت منفی بودن نتیجه آزمایش می توان آنرا در صورت عدم وقوع عادت ماهانه تکرار کرد).
  • می توان با دقت بسیار زیاد هورمونHGC در خون را اندازه گرفت (کسب این اطلاعات مفید به شخص در خصوص لحاظ کردن مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری کمک می نماید).

معایب انجام آزمایش خون:

  • هزینه بالاتر نسبت به آزمایش ادرار
  • مدت زمان طولانی تر کسب نتیجه
  • مراجعه حضوری به دکتر

منبع: گروه علم و سلامتی روبینا بازار

    مقاله پیشنهادی : سردرد های هورمونی در زنان

اشتراك گذاری نوشته


تخفیف ویژه کاندوم 3 تایی و 12 تایی (کد تخفیف festival98) / تخفیف ویژه ماسک سه لایه (کد تخفیف face98)