تاریخچه سونوگرافی

تاریخچه سونوگرافی

تاریخچه سونوگرافی

تاریخچه سونوگرافی

تاریخچه سونوگرافی

حوزه سونوگرافی (اولتراسوند) پزشکی در هر دو حالت تشخیص و درمان به طور پیوسته در حال تکامل است . فن آوریهای مورد استفاده در سونوگرافی نیز در طول زمان توسعه یافته است. همچنان که روشهای سونوگرافی جدید همچنان در حال کشف هستند ، تقاضا برای تکنسین سونوگرافی نیز افزایش می یابد. بر طبق گرازش Bureau of Labor Statistics ، تا سال 2020 تشخیص های سونوگرافرهای پزشکی 44 درصدی نسبت به سال 2010 بیشتر خواهند شد.

به جهت اهمیت تشخیص های سونوگرافی در علم پزشکی و رشد روز افزون استفاده از سونوگرافی در این حوزه تصمیم گرفتیم مقاله ای در مورد تاریخچه سونوگرافی برای علاقه مندان به این موضوع ارائه نماییم.

 

تاریخچه سونوگرافی

1794 – فیزیولوژیست Lazzaro Spallanzani برای اولین بار به مطالعه اکولاسیون در میان خفاش ها ، که اساس فیزیک اولتراسوند بود.

 

1877 – برادران پیر و ژاک کوری (Pierre and Jacques Currie) اثر فشار برقی را کشف کردند. مبدل های سونوگرافی یا همان پروب های سونوگرافی با استفاده از اثر فشار برقی امواج صوتی را پخش می کنند.

 

1915 – با الهام از فروپاشی تایتانیک ، فیزیکدانی به نام پل لانژون Paul Langevin مامور اختراع دستگاهی شد که اشیاء موجود در کف دریا را شناسایی می کرد. لانژون میکروفونی اختراع کرد که امواج صوتی زیر آب را شناسایی می کرد – که در کنگره جهانی سونوگرافی در آموزش پزشکی به عنوان اولین مبدل به آن اشاره شده است.

 

1920 تا 1940سونوگرافی برای درمان اعضای تیم فوتبال اروپا به عنوان یک نوع فیزیوتراپی ، برای رفع درد آرتروز و اگزما و استریل کردن واکسن ها مورد استفاده قرار گرفت.

 

1942 – متخصص مغز و اعصاب کارل دوسیک ، اولین کسی بود که برای تشخیص پزشکی از سونوگرافی استفاده کرد. او برای تشخیص تومورهای مغزی یک پرتو سونوگرافی را از طریق جمجمه انسان انتقال داد.

 

1948 – George D. Ludwig, M.D. ، متخصص داخلی در موسسه تحقیقات پزشکی Naval تجهیزات سونوگرافی A-mode را برای تشخیص سنگ های صفراوی توسعه داد.

متخصصی داخلی در موسسه تحقیقات پزشکی Naval تجهیزات سونوگرافی A-mode را برای تشخیص سنگ های صفراوی توسعه داد.

1949 تا 1951 –  Douglas Howry و  Joseph Holmes از دانشگاه کلرادو ، از جمله پیشگامان تجهیزات اولتراسوند B-mode با اسکنر ترکیب خطی 2 بعدی بود.  John Reid و  John Wildدستگاه B-mode برای تشخیص تومورهای پستان اختراع کردند.

 

1953 – پزشکی به نام  Inge Edler  و C. Hellmuth Hertz  مهندسی به نام   اولین اکوکاردیوگرام موفق را با استفاده از یک دستگاه کنترل تست اکو از یک کارخانه شرکت زیمنس انجام دادند.

 

1958 – دکتر Ian MacDonald سونوگرافی در زمینه پزشکی جراحی زنان و زایمان را ثبت نمود.

 

1966 –  Don Baker ، Dennis Watkins و  John Reid تکنولوژی سونوگرافی Pulsed Doppler را طراحی کردند. کار آنها منجر به تصویربرداری جریان خون در لایه های مختلف قلب شد.

 

1970 – در سال 1970 میلادی شاهد پیشرفت های بسیاری در سونوگرافی بودیم ، از آن جمله می توان به موج پیوسته داپلر ، طیف موج داپلر و ابزار سونوگرافی رنگی داپلر اشاره نمود.

 

1980 – Kazunori Baba از دانشگاه توکیو تکنولوژی سونوگرافی 3 بعدی را توسعه داد و تصاویر 3 بعدی از جنین را در سال 1986 گرفت.

 

1989 – پروفسور Daniel Lichtenstein شروع به ترکیب سونوگرافی ریه و سونوگرافی عمومی در بخش مراقبت های ویژه نمود.

 

1990 – با آغاز دهه ی 80 میلادی ، تکنولوژی سونوگرافی با بهبود کیفیت عکس و قابلیت های تصویربرداری 3 بعدی بسیار پیچیده تر شد. این پیشرفت ها در دهه 90 بوسیله تطبیق قابلیت های  4D (زمان واقعی) به اوج خود رسید.

 

از سال 2000 تا اکنون – همانند دستگاه های ارتباط شخصی که به طور مداوم در حال تکامل و تسهیل فعالیت ها هستند ، تکنولوژی های سونوگرافی در حال رشد و تکامل می باشند.

انواع دستگاه های جمع و جور دستی در سال های اخیر به بازار عرضه شده اند. آیفون در حال حاضر یک برنامه تلسونوگرافی دارد و ناسا نیز یک برنامه هدایت مجازی برای انجام فعالیت های غیر سونوگرافر به منطور اجرای فراصوت در فضا است.

تهیه و تنظیم : گروه علم و سلامتی روبینا بازار

تاریخچه سونوگرافی در یک نگاه

تاریخچه سونوگرافی

اشتراك گذاری نوشته

پاسخ دهید